Vybavení - terče

Potřebujete si domů nebo do oblíbeného klubu pořídit terč? Ještě než si jej pořídíte, je dobré si o terčích něco přečíst. Abyste potom v obchodě nekoupili nekvalitní výrobek, se kterým později nebudete spokojeni.


Bodové ohodnocení polí na terči

Existují dva druhy terčů. Pro moderní (soft) a pro klasické (steel) šipky. Nepočítáme terče namalované na vratech stodoly, či terče papírové s kterým jsme se snad setkali všichni.

Co se týká rozměrů, používá se několik druhů terčů. Pravidla většiny soutěží ale uznávají nejrozšířenější terč o průměru 18'' (1 palec je 25,4 mm), s aktivní částí o průměru 13 1/4'', který je rozdělen na 20 výsečí. Tento typ terče má dvojitý střed (Bull a Outer Bull) s hodnotou 50 a 25 bodů. Po obvodu a asi uprostřed jsou umístěny úzké pásy s dvojnásobnými a trojnásobnými bodovými hodnotami (takzvaný triple/trebl a dabl/double). Více si o rozměrech můžete přečíst v kapitole Metodika - rozměry.


Klasický terč

Je většinou vyroben ze sisalu (dříve ze dřeva, papíru nebo kančích štětin). Jsou to pevná tuhá vlákna z listů rostliny Agave sisalana která dostale jméno podle mexického přístavu. Její domovinou je Mexiko ale roste i v Asii a v Africe (Jar, Keňa, Madagaskar). Zajímavé použití sisalu si mužete přečíst v článku z tisku [zde]. Sisalová vlákna jsou pod tlakem slisována do podoby terče. Terč je poté nabarven a je na něj přidělána mřížka která odděluje jednotlivé výseče a pole. Odborníci doporučují, aby dráty mřížky měly kulatý profil (vyrábějí se i zkosené).

Na klasický terč se hází většinou šipkami s kovovými hroty (viz. odstavec níže). Pokud si ale tento terč pořídíte domů, můžete na něj házet i plastovými hroty (ale jen doma, z herny by vás vyhnali). Plastovými hroty se terč rychleji ničí. Ale můžete si nožem plastové hroty více zešpičatět a můžete házet co hrdlo ráčí. Ještě bychom se chtěli zmínit o Bimetalových terčích. To je obchodní název pro sisalové terče, které jsou upraveny i pro házení šipkami se softovými hroty.

Klasické terče se dělají i jako reklamní, v jiných než obvyklých barvách: [obr. 1], [obr. 2], [obr. 3], [obr. 4]


Elektronický terč

Je vyroben z plastu. Jednotlivé segmenty, z kterých je složen obsahuje spoustu malých otvorů, do kterých se šipka s plastovým hrotem zabodne. Na terči je většinou display pro 2 - 8 hráčů. Je naprogramován na různé typy her (nejen na hry typu X01 a cricket které se hrají nejčastěji). Pozor na nestandardní terče, které se prodávají. Jsou to často (níže zmiňované) Bull Shootery. Správný terč by měl být dvouřádkový. To znamená, že dírky v dablech a triplech jsou ve dvou řadách (a ne třech nebo čtyřech).

Přečetli jsme, že elektronický terč má 9.776 direk pro softový hrot. Je to vůbe možné, není to nějaká chyba!?


Srovnání terčů

Peníze, hluk, pohodlí, kvalita hodu a tradice jsou hlavní vstupní parametry pro rozhodování, zda si pořídit klasický terč nebo elektronický.


Elektronické sisalové terče

Elektronické nástěné terče jsme poprvé zaregistrovali až někdy v roce 2008 (bedny už v roce 2005). Představují rozumný kompromis mezi terči pro steelové a plastové šipky. Několik obrázků od firmy Unicorn.



Chrániče zdi

Někdo používá koberec, jiný dřevotřískovou desku ale chránič se dá i koupit...

              

Utlumení elektronického terče


Ještě několik zajímavostí

Abychom nezapomněli: všechny terče jsou kruhové :-). Protože američani musejí mít vždycky něco extra (úzké hřiště na hokej, fotbal jako ragby...) tak si samozřejmě museli vymyslet i jiný terč. Troj a dvojnásobky mají širší (asi to tak neuměj...), a uprostřed mají jen větší padesátku. Pětadvacítku nemají vůbec. Tomuto typu terče se říká Bull Shooter. Dále existují terče které jsme nikdy neměli možnost vidět: 15'' (Lincoln), 10'' (Manchester), terč na kterém se hraje basseball nebo golf, místo troj a dvojnásobků násobky pěti nebo čtyř (Quadro) nebo i s jiným počtem výsečí (viz. obrázky). Možná je tu časem, až o nich získáme více informací popíšeme, ale zatím se spíše budeme věnovat evropskému (světovému) pojetí šipek.

Nakonec jsme pro vás připravili několik zajímavostí. Skříňky se sisalovým terčem. Další zajímavostí je Halex® BTX-22: spojení sisalu s elektronickým terčem s možností použít kovové i plastové hroty s výsuvným počítadlem !!!



A další zajímavost: Na následujícím terči se hrále stále. V roce 2008 proběhl již 40. turnaj Tresckow American Darts. Terč je níž než obvykle, odhozová čáre je blíže terčí a je zakřivená...